Odbiór mieszkania porady na co zwrócić uwagę
Pamiętaj, żeby mieszkanie odbierać w ciągu dnia, kiedy jest jeszcze jasno. Przy dziennym świetle łatwiej wychwycić np. nierówności tynków czy zacieki. Zwróć też uwagę na pogodę, np. jeśli mieszkanie odbierasz w słoneczny i bezwietrzny dzień, szczególnie dokładnie zbadaj, czy okna są na pewno szczelne, czy to tylko dobra pogoda sprawia takie wrażenie.
Nigdy się nie spiesz, nie przejmuj się, jeśli przedstawiciel dewelopera czy spółdzielni będzie nerwowy i będzie cię poganiał, że ma jeszcze inne mieszkania na głowie. Przy odbiorze lokalu warto sprawdzić każdy szczegół, bo mieszkanie będzie ci służyło przez lata i nie ma sensu później dopłacać do ewentualnych napraw.
O możliwych terminach odbioru mieszkania deweloper lub spółdzielnia zazwyczaj informują wcześniej pisemnie. Jeśli decydujesz się odebrać mieszkanie samemu, nie zapomnij wziąć ze sobą podstawowych narzędzi. Przyda ci się:
• ołówek i notes
• miarka - dzięki niej sprawdzisz, czy pomieszczenia mają odpowiednie wymiary
• poziomica - to narzędzie, dzięki któremu sprawdzisz piony i poziomy
• duży kątownik - pomoże ci sprawdzić, czy w pomieszczeniach są zachowane kąty proste
• aluminiowa łata (2 m długości) - posłuży ci m.in. do sprawdzenia, czy ściany są proste
• zapalniczka - do sprawdzenia wentylacji
• koniecznie weź projekt mieszkania i umowę ze wszystkimi aneksami - dzięki nim stwierdzisz, czy oddawane mieszkanie jest zgodne z projektem i standardem wykonania zapisanym w umowie.
UWAGA! Nie zgadzaj się na odbiór jeszcze niezakończonego mieszkania
Na co zwracać szczególną uwagę?
Projekt • Po pierwsze, sprawdź, czy lokal jest wykonany zgodnie z projektem i czy ma taką powierzchnię, jaka była ustalona w umowie. Zmierz miarką pomieszczenia i sprawdź, czy zgadzają się z wymiarami w projekcie. Zobacz dokładnie, czy mieszkanie jest wykonane zgodnie z ustalonym wcześniej standardem wykończenia.
Tynki i ściany • Zwróć uwagę na ściany i tynki: czy nie ma na nich wybrzuszeń albo pęknięć. Ostukaj podejrzane miejsca, w ten sposób możesz sprawdzić, czy tynki nie odpadają. Zarysowanie tynku na połączeniu ścianki działowej i nośnej może oznaczać nieodpowiednie ich połączenie. Zbadaj, czy zachowane są piony na ścianach, sprawdź kąty proste za pomocą kątownika. Zwróć uwagę na strukturę tynków, ewentualne ślady zacieków czy pleśni.
Podłoga • Podobnie jak w przypadku ścian na podłodze musimy sprawdzić przede wszystkim jej równość i poziom. Wylewka powinna być płaska, bez górek i dołków, które mogą uniemożliwić położenie paneli, parkietu czy terakoty. Zwróć szczególną uwagę na to, czy wylewka nie jest grubsza przy ścianach i w narożnikach.
Okna, drzwi balkonowe, parapety To niezwykle ważny element naszego mieszkania. Powinny się łatwo otwierać i zamykać. Przy całkowitym zamknięciu muszą być szczelne - możesz to sprawdzić, np. wsuwając pasek papieru pakowego pomiędzy okno a ościeżnice. Jeśli po zamknięciu okna możesz wysunąć pasek, to oznacza, że okno jest nieszczelne.
Zwróć uwagę, czy szyby i ramy okienne nie są porysowane (mogło do tego dojść np. w czasie transportu). Zobacz, czy są dobrze osadzone - według Polskich Norm dopuszczalne odchylenie od pionu nie powinno być większe niż 2 mm na 1 m wysokości okna, jednak nie więcej niż 3 mm na całej długości ościeżnicy.
Zwróć uwagę na parapety - czy na zewnętrznych jest spadek, czy są dobrze uszczelnione przy oknie.
Drzwi wewnętrzne i wejściowe Podobnie jak w przypadku okien drzwi muszą się łatwo otwierać i zamykać, ale jednocześnie powinny być szczelne (powtórz test z paskiem papieru). Sprawdź, czy nie są uszkodzone lub porysowane. Za pomocą poziomicy sprawdź, czy drzwi trzymają pion. Pamiętaj, że dolna krawędź drzwi nie może być za nisko, bo wtedy może nie być miejsca na położenie klepki czy terakoty na podłodze.
Instalacje Zwróć uwagę na szczegóły - czy kratki wentylacyjne są w dobrym miejscu, czy gniazdka elektryczne są tam, gdzie być powinny, czy kaloryfery są na swoim miejscu.
Sprawdź, czy w domu jest oświetlenie (musisz mieć do tego zestawy oprawki i żarówki), czy kontakty działają (możesz w tym celu użyć specjalnego śrubokrętu, tzw. próbnika, który po włożeniu do kontaktu powinien się świecić).
Zwróć uwagę, czy w mieszkaniu woda (odpływy i dopływy) jest doprowadzona w odpowiednich miejscach (zgodnie z planem mieszkania) i czy nie widać przypadkiem śladów wilgoci w okolicach dopływów wody. Sprawdź, czy w łazience nikt nie zapomniał o podłączeniu do pralki, a w kuchni o podłączeniu do zmywarki.
Zobacz, czy sprawnie działa wentylacja w lokalu, np. przykładając płomień zapalniczki w okolice kratek wentylacyjnych.
Garaż, piwnica, balkon Nie zapomnij o pomieszczeniach dodatkowych. Upewnij się, że miejsce garażowe, które dostałeś, to dokładnie to, które jest zapisane w umowie. Zmierz je. Podobnie zrób z piwnicą. Nie zapomnij o balkonie - zobacz, czy jest on wykonany zgodnie z umową (np. czy kafelki na nim są mrozoodporne i czy balkonowe barierki nie rdzewieją).
Jeśli odbierasz mieszkanie wykonane "pod klucz", dodatkowo zwróć uwagę na:
• glazurę i terakotę, podłogi - czy są dobrze położone, czy płytki przylegają dobrze do ściany (możesz tu wykorzystać metodę stukania - głuchy dźwięk oznacza, że kafelki nie odstają).
• biały montaż (umywalka, wanna, sedes) - sprawdź, czy są dobrze podłączone i czy nie są uszkodzone
Więcej informacji : elementy mieszkania jakie należy sprawdzić, podstawy prawne oraz narzędzia jakie są niezbędne do wykonania odbioru technicznego na stronie www.borabud.pl
samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera - porady
Regulamin forum
Tytuły wątków dotyczących poszczególnych bloków powinny zaczynać się od podania numeru bloku wg schematu: [Blok xx] Tytuł wątku
Tytuły wątków dotyczących poszczególnych bloków powinny zaczynać się od podania numeru bloku wg schematu: [Blok xx] Tytuł wątku
-
- Posty: 1
- Rejestracja: 28 mar 2012, o 12:10
- Nr bloku: 59
Re: samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera - porady
Bardzo fajne, praktyczne porady. Pewnie niejednemu nowicjuszowi (w odbieraniu mieszkań) się przydadzą, bo czasami człowiek tak bardzo się cieszy z przeprowadzki, że aż zapomina o takich "szczegółach".