Palenie papierosów na balkonie.

Tematy dotyczące mieszkańców bloków położonych na północ od ulicy Opieńskiego
Regulamin forum
Tytuły wątków dotyczących poszczególnych bloków powinny zaczynać się od podania numeru bloku wg schematu: [Blok xx] Tytuł wątku
lechu5454@tlen.pl
Posty: 1
Rejestracja: 26 lis 2021, o 22:10
Nr bloku: 82

Palenie papierosów na balkonie.

Post autor: lechu5454@tlen.pl » 26 lis 2021, o 22:20

Szanowni sąsiedzi.

Mój problem wygląda następująco.
Pięto niżej jest wynajmowane mieszkanie. Wynajmujący często palą papierosy na balkonie.
Z tego powodu praktycznie za każdym razem moje mieszkanie jest zasmrodzone papierosami.
Osobiście nie palę i bardzo mi ten zapach przeszkadza.
Najgorsze są chwile kiedy np. siadam do obiadu a tu świeży zapach papierosów czuję w moim mieszkaniu, czy kładę się do łóżka wszystko niby ok a tu znowu zapach papierów.
Regulamin wspólnoty tego zakazuje. Taką informację oraz wspomniany regulamin przekazałem wynajmującym ale to nic nie dało. Wielokrotne prośby także nie pomogły. W końcu pyskówki też nic.
Napisałem w tej sprawie do MKBON. Podobno wysłali pismo do właściciela ale zero odzewu. Mam numer do właściciela ale nie odbiera.

I tu pytanie. Co jeszcze mogę zrobić? Jakie jeszcze kroki mogę poczynić? Nawet jestem gotów iść do sądu(serio) ale na jakiej podstawie.
Proszę o rady.

Pozdrawiam.
Art

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: Palenie papierosów na balkonie.

Post autor: gustarballs1983 » 27 lis 2021, o 09:33

na wstępie Pro-tip Jeśli nie chcesz aby cię wszelakiej maści boty spamowały na tego maila którego masz w nicku to weź se ustaw jakąś normalną nazwę użytkownika ;p

Skoro już to wydusiłem z siebie, to powiem też ze smutkiem, że kopciuchy to ogólnoświatowa plaga blokowisk, natomiast domy jednorodzinne borykają się z plagą januszy palących w piecach czym popadnie, więc smród jest tak czy siak. Osobiście polecam zamykać okna i kupić sobie oczyszczacz powietrza z górnej półki (polecam markę sharp z filtrami HEPA) + coś do usuwania wilgoci, niestety pranie też trzeba suszyć na suszarce/ lub kupić suszarkę bębnową (osobno pralkę i osobno suszarkę bo w pralko-suszarkach opcja suszenia szybko się psuje ( grzałka się utlenia od wody i temperatury i się po prostu przepala). Na balkonie nie ma co suszyć bo pranie cuchnie potem jak popielniczka.

Ja osobiście mam tego pecha że bodajże tylko jeden lub dwa balkony (nie licząc oczywiście tego gdzie ja mieszkam) w całym skrzydle bloku są balkonami bez kopciuchów. w każdym innym, mieszka osoba lub grupa osób, które regularnie wędzą całą okolicę wonią tytoniu machorkowego. Ta pode mną nawet dupi pety w słoiku z pewną ilością wody tak aby smród spalonki był jeszcze bardziej donośny, i nie pytajcie skąd wiem. Jak jeszcze dawno temu chodziłem do szkoły to koledzy z klasy mieli takie same słoiki w kiblach poustawiane. smród był identyczny a jest to woń specyficzna i trudno ją z czymś pomylić.
Na domiar złego mój blok sąsiaduje od strony balkonów z komuszymi willami/ domami jednorodzinnymi z drugiej części ulicy Braeill'a ( tej od Umultowskiej do pływalni Atlantis). Domki te zamieszkałe są przez bandę która pali czym popadnie w piecach. Z tego co się dowiedziałem od straży miejskiej zgłoszenia bywają często, natomiast Lokatorzy owych domków nigdy nie chcą wpuścić do środka na kontrolę paleniska, a bliskość linii 110kV sprawia że ten dron nie może tam latać bo są zakłócenia sygnału sterowania i dron by się rozbił. poza tym ostatnio się wycwanili i w piecach palą syfem najwyżej 10 minut i głownie w nocy, także chłopcy ze shtazi miejskiej, nie zdążyli by przyjechać, nawet gdyby im się chciało o tej powiedzmy 22:00, a potem można tylko samemu dostać mandat za bezzasadne wezwanie shtazi. i kółko się zamyka.

W praktyce jedyne co można zrobić to zainwestować w szczelne okna osadzone w obficie natryśniętej piance poluretanowej (większość firm która montuje okna żydzi na wszystkich materiałach i nawet tego nie zrobią poprawnie.) poza tym jakość okien też często pozostawia wiele do życzenia.
natomiast jak już się ma porządne okna (ja jeszcze nie mam) to tak jak mówiłem zamknąć wszystko szczelnie i mechaniczny oczyszczacz powietrza, nie musi to być zaraz klimatyzator czy coś w tym stylu co będzie żarło nie wiadomo ile prądu, przyzwoite oczyszczacze z wydajnością przewidzianą na pomieszczenie wielkości ok 35-40 M^3 w zupełności wystarczy, z trzema filtrami: przedwstępny, ochronny, HEPA. z nawilżaczem (latem) to koszt około 1800-2kpln zużycie energii to około 250-300kWh/ rok przy założeniu pracy minimum 10 godzin dziennie na wysokich obrotach wentylatora ( na noc i tak ustawia się na najniższe bo inaczej za duży hałas) na niskich mój ma bodajże 16dB także jest relatywnie cicho. Zimą przyda się też coś do usuwania wilgoci bo ta zbiera się (ale przypuszczam że to kwestia tego, że janusze od montażu spierdoliły coś z montażem okien).

No to na tyle
Pozdro
Gus T.
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

Awatar użytkownika
andy
Posty: 285
Rejestracja: 15 gru 2011, o 14:18
Nr bloku: 41
Kontakt:

Re: Palenie papierosów na balkonie.

Post autor: andy » 27 lis 2021, o 19:34

gustarballs1983 pisze:
27 lis 2021, o 09:33
a bliskość linii 110kV sprawia że ten dron nie może tam latać bo są zakłócenia sygnału sterowania i dron by się rozbił.
Z tym się nie zgodzę. Domki nie znajdują się bezpośrednio pod linią lecz w pewnej odległości.W takiej odległości drony dają radę. Może nie te najtańsze ale sensowny sprzęt daje radę. Z resztą za pomocą dronów prowadzi się między innymi inspekcję... linii energetycznych.

Jeśli chodzi natomiast o palaczy, to znam problem doskonale. Już kiedyś miałem pomysł, żeby ustawić jakąś dmuchawę i dmuchać takiemu na balkon jakimś kurzem albo spalinami... może wtedy zrozumie.

Jeśli rozmowa nie pomoże, to za bardzo nie widzę sensownego rozwiązania problemu :(

Awatar użytkownika
Rob
Posty: 332
Rejestracja: 24 lut 2012, o 20:42
Nr bloku: 80

Re: Palenie papierosów na balkonie.

Post autor: Rob » 28 lis 2021, o 12:09


MadMax
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2022, o 11:47
Nr bloku: 82

Re: Palenie papierosów na balkonie.

Post autor: MadMax » 31 sty 2022, o 11:57

Regulamin Wspólnoty wyraźnie zakazuje palenia na balkonie. Na drodze prawnej mozna przeciwko palaczowi wystąpić do sądu o inmisje. Poza tym jak palacz wyrzuca pety przez balkon i zaśmieca przestrzeń prywatną lub publiczną to takie zachowanie jest wykroczeniem i jest karalne.
Z ciekawostek to pojawił się projekt ustawy, która ma zakazywać palenia na balkonie, miejmy nadzieję, że cos się w tej sprawie ruszy. Na Litwie podobne prawo już obowiązuje.

Awatar użytkownika
Rob
Posty: 332
Rejestracja: 24 lut 2012, o 20:42
Nr bloku: 80

Re: Palenie papierosów na balkonie.

Post autor: Rob » 2 lut 2022, o 18:19

Opisana przez Ciebie kwestia prawna, jest jak najbardziej prawdziwa. De facto jednak mało realna.
Górę weźmie i tak zacytowany przeze mnie przepis prawny. Poza tym, trzeba dysponować materiałem dowodowym pokazującym, że ów palacz wyrzuca niedopałki przez balkon. Nie jest to takie proste. Chyba, że dysponujesz kamerą z dobrym zoomem i nagrasz delikwenta z sąsiedniego budynku. I to tak, aby Cię nie zauważył, bo od razu zgłosi na policję, że naruszasz Jego prywatność itd...

Regulamin Wspólnoty jest wewnętrznym przepisem, którego nie wszyscy przestrzegają. Łamią go najczęściej ci, którzy nie uczestniczą w życiu Wspólnoty i nad nim nie głosują.

Pozostaje mieć nadzieję, że wejdzie w życie ów zakaz. Pozostaje pytanie, co odpowie Tobie sąsiad, gdy się na to powołasz. Pewnie to samo, co mi mówią imprezowicze przy próbie dogadania się, co jak powszechnie Wam wiadomo - jest NIEREALNE.

MadMax
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2022, o 11:47
Nr bloku: 82

Re: Palenie papierosów na balkonie.

Post autor: MadMax » 7 lut 2022, o 15:08

Być może udowodnienie, że palacz zaśmieca przestrzeń petami jest trudne, ale taka furtka zawsze istnieje.

Zawsze jest też możliwość ze 144 kc czyli pozew o inmisje - bo wiadomym jest, że dym papierosowy z balkonu palacza przedostaje się przez otwarte okna do mieszkań sąsiednich, a skutki biernego palenia wszyscy znają.

W praktyce jednak zgadzam się, że może być to trudne do wyegzekwowania.

ODPOWIEDZ