Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Tematy, które mogą zainteresować wszystkich mieszkańców osiedla
Awatar użytkownika
andy
Posty: 284
Rejestracja: 15 gru 2011, o 14:18
Nr bloku: 41
Kontakt:

Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: andy » 23 gru 2011, o 16:18

2 lata temu PSM wprowadziła dodatkową pozycję w rozliczeniu zużycia wody - "woda uzup".
Wynika z niej, że w naszym bloku tj. 41 "znika" obecnie ponad 25% wody.
Zdaję sobie sprawę, że liczniki w mieszkaniach mogą być niedokładne ale żeby zaniżały aż o 25%!!!

Jak to jest w innych blokach?
Ostatnio zmieniony 30 gru 2011, o 12:13 przez andy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
darenty
Posty: 75
Rejestracja: 29 gru 2011, o 19:28
Nr bloku: 41

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: darenty » 29 gru 2011, o 19:39

Bardzo dobry wątek!!!

Sam się zastanawiałem jakim prawem biorą od nas tyle kasy za wodę....
Odnalazłem numer uchwały spółdzielni ale nie mogłem na necie znaleźć jej treści a ponieważ nie jestem członkiem spółdzielni nie mogę ubiegać się w administracji o jego udostępnienie.
Sprawdzę dzisiaj czy po drugiej stronie Atanera ( blok 74 ) też mają taką pozycję na rozliczeniach i dam znać.

Definitywnie coś należy z tym zrobić bo to jest kradzież w biały dzień!!

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: gustarballs1983 » 31 sty 2012, o 21:14

na starej części osiedla też mamy taka pozycję.
jest to różnica we wskazaniach wodomierza głównego w budynku an suma wskazań liczników w poszczególnych mieszkaniach.
Bierze się to stąd, że liczniki w mieszkaniach maja pewien punkt bezwładności, więc jeżeli np. cieknie ci z kranu bo masz walniętą uszczelkę na zaworze to licznik w mieszkaniu ci tego nie wykaże natomiast jeżeli więcej osób ma cieknące krany wtedy licznik główny w budynku już widzi różnicę.
wiem to bo mój wujas jest instalatorem wod-kan-co.

mało tego wiem że niektórzy nieuczciwi lokatorzy wykorzystują ową właściwość bezwładności licznika rozkładając opłatę za wodę która zużyją na swoich sąsiadów
jest to wkurwiające ale nie wiem nawet w jaki sposób można by to udowodnić komukolwiek w sposób umożliwiający dobrane się do dupy takim delikwentom.

Pozdrawiam
Gus T.
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

Awatar użytkownika
andy
Posty: 284
Rejestracja: 15 gru 2011, o 14:18
Nr bloku: 41
Kontakt:

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: andy » 31 sty 2012, o 22:22

Skąd ta pozycja się wzięła, to jest jasne dla mnie.
Pytanie tylko, jak w nowym bloku (3 lata) różnica może wynosić aż 25%.
Nie sądzę, żeby w tylu mieszkaniach ciekło z kranów albo spłuczek albo żeby tyle osób też kradło.

Kolego Gustarballs1983 ile u Was wyszło tych różnic?

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: gustarballs1983 » 31 sty 2012, o 22:45

teraz nie pamiętam dokładnie a odcinek czynszu starzy gdzieś skitrali
inna sprawa jest taka że spółdzielnia wali nas w rogi na wodzie za wodę ciepłą i zimna razem mamy opłaty coś około 400PLN (prawie polowa czynszu)
gdzie na przykład ludzie na ratajach o podobnej ilości osób w mieszkaniu płacą jakieś 200 zeta jak im powiedziałem ile płacimy za wodę to mi nie uwierzył.

Fakt w nowym budownictwie nie powinno być takich manewrów jak 25% różnica z licznikiem głównym aczkolwiek już jakiś czas temu się przekonałem, że te nowe mieszkania też potrafią być dalekie od ideału. Mam(co prawda dalekiego ale zawsze) znajomego pracującego w dziale w firmie budowlanej w dziale rekamacji w czasie jednej z rozmów o pracy zdążył się "pochwalić" z jakich to wpadek budowlańców musiał się przed nabywcami tłumaczyć. rekordem był przypadek gdy nabywca zadzwonił z reklamacją że ma w domu na jednej ze ścian wodospad i faktycznie budowlańcy coś "skiepścili" i na szerokości całej ściany przez 4 piętra lała się woda. także mnie już na prawdę niewiele jest w stanie zdziwić...

co zaś do odcinka czynszu i tej różnicy to jak mi wpadnie w ręce to nie omieszkam podzielić się na łamach forum tą informacją.
Pozdrawiam
Gus T.
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

kmita1956
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2012, o 17:25
Nr bloku: 37

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: kmita1956 » 5 lut 2012, o 17:50

Regulamin rozliczeń wisi na stronie PSM http://www.psm.poznan.pl/regulamin_04.php
Z tego co pamiętam, to woda uzupełniająca wynika z różnicy pomiędzy sumą wskazań liczników w mieszkaniach, a wskazaniem licznika głównego
Trudno więc twierdzić, że Spółdzielnia wali nas w rogi - po prostu rozlicza zużytą przez mieszkańców wodę wskazaną przez licznik główny.

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: gustarballs1983 » 5 lut 2012, o 18:17

Jeśli miałbym mówić że spółdzielnia postępuje z nami fair to najpierw niech zrobią wszystkie remonty tak jak na pozostałych osiedlach izolacja termiczna i rury PCV od ciepłej i zimnej wody a potem mogą mieć czelność wprowadzać tak wysokie opłaty za wodę mamy w domu prawie 400PLN opłaty za cw i zw to prawie połowa czynszu w miom domu a ostatnio co zrobili to pozwolili jakimś robolom ryć dziury w ziemi przez dwa osiedla narobili syfu na całej długości. Do lasu to nieraz w gumofilcach z psem trzeba było wchodzić tak rozjeżdżone przez ciężarówy a na dodatek cholery jedne nie chciały robić w dzień tylko przyjeżdżali w nocy, włączali agregaty przed blokiem, i spij sobie w takich warunkach jak bydlak jeden z drugim co chwile ryja nadzierał, a rano trzeba wstać....

dużo jeszcze wody w warcie upłynie zanim zapomnę spółdzielni ten syf i hałas po nocach....

Pozdrawiam
Gus T.
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

Awatar użytkownika
darenty
Posty: 75
Rejestracja: 29 gru 2011, o 19:28
Nr bloku: 41

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: darenty » 5 lut 2012, o 18:26

Wszystko ładnie pięknie.

Ale jak to jest możliwe, że np w bloku 74 płacą tego uzupełnienia 7% od rocznego zużycia a ja w 41 ( nowym i mniejszym bloku niż 74 ) płacę ponad 25%.
Pomnóżmy to razy ilość mieszkań i okaże się że w sumie w bloku 41 wychodzi na to że ginie mnóstwo m3 wody albo że co 4 mieszkaniec coś kombinuje i oszukuje z licznikiem.

Jest jeszcze jedna opcja - AWARIA LICZNIKÓW w niektórych mieszkaniach i niewskazywanie przez nich zużycia.

Ale czy liczniki czasami nie mają homologacji i czy kiedykolwiek ktoś je sprawdzał??
Bo chyba takie różnice dają do myślenia??

Czy PSM coś zrobił w tym temacie czy uznało, że prościej i łatwiej obciążyć TAK DUŻĄ procentowo i co za tym idzie kwotowo ilością innych i mieć temat z głowy....

kmita1956
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2012, o 17:25
Nr bloku: 37

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: kmita1956 » 5 lut 2012, o 19:19

gustarballs1983 pisze:Jeśli miałbym mówić że spółdzielnia postępuje z nami fair to najpierw niech zrobią wszystkie remonty tak jak na pozostałych osiedlach izolacja termiczna i rury PCV od ciepłej i zimnej wody a potem mogą mieć czelność wprowadzać tak wysokie opłaty za wodę mamy w domu prawie 400PLN opłaty za cw i zw to prawie połowa czynszu w miom domu a ostatnio co zrobili to pozwolili jakimś robolom ryć dziury w ziemi przez dwa osiedla narobili syfu na całej długości. Do lasu to nieraz w gumofilcach z psem trzeba było wchodzić tak rozjeżdżone przez ciężarówy a na dodatek cholery jedne nie chciały robić w dzień tylko przyjeżdżali w nocy, włączali agregaty przed blokiem, i spij sobie w takich warunkach jak bydlak jeden z drugim co chwile ryja nadzierał, a rano trzeba wstać....

dużo jeszcze wody w warcie upłynie zanim zapomnę spółdzielni ten syf i hałas po nocach....

Pozdrawiam
Gus T.
Na pozostałych osiedlach mieszkańcy wnoszą dodatkową opłatę na tzw. termomodernizację budynków. Na naszym osiedlu była próba docieplenia budynku nr 4, ale mieszkańcy się nie zgodzili.

Opłaty za wodę nie są ustalane przez Spółdzielnię.

Nie wiem, o co chodzi z tym ryciem, nie znam tematu.

A jeśli chodzi o drogę pos lasem, to nie jest to teren Spółdzielni. W dodatku korzysta z niej ciężki sprzęt firm budowalnych oraz mieszkańcy bloków nie należących do Spółdzielni. Zawsze jednak można wystąpić z wnioskiem do Spółdzielni o jej porządne zrobienie, tylko skąd na to pieniądze. Z naszych czynszów ?

kmita1956
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2012, o 17:25
Nr bloku: 37

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: kmita1956 » 5 lut 2012, o 19:27

darenty pisze:Wszystko ładnie pięknie.

Ale jak to jest możliwe, że np w bloku 74 płacą tego uzupełnienia 7% od rocznego zużycia a ja w 41 ( nowym i mniejszym bloku niż 74 ) płacę ponad 25%.
Pomnóżmy to razy ilość mieszkań i okaże się że w sumie w bloku 41 wychodzi na to że ginie mnóstwo m3 wody albo że co 4 mieszkaniec coś kombinuje i oszukuje z licznikiem.

Jest jeszcze jedna opcja - AWARIA LICZNIKÓW w niektórych mieszkaniach i niewskazywanie przez nich zużycia.

Ale czy liczniki czasami nie mają homologacji i czy kiedykolwiek ktoś je sprawdzał??
Bo chyba takie różnice dają do myślenia??

Czy PSM coś zrobił w tym temacie czy uznało, że prościej i łatwiej obciążyć TAK DUŻĄ procentowo i co za tym idzie kwotowo ilością innych i mieć temat z głowy....
Budynek 41 został wyposażony w liczniki przez dewelopera. Z tego co wiem, są marnej jakości i wszystkie wskazują zdecydowanie zaniżone wartości. "Normalne" liczniki mają błąd wskazań włąśnie w granicach 5-8%, te w 41 to najwyraźniej jakiś szmelc. Administracja już się interesowała tą sprawą, pewnie się skończy kompleksową wymianą liczników. Ale tak prawdę mówiąc, jeśli wszystkie mają tak duży błąd, to po prostu mieszkańcy tego bloku mają "odłożoną" płatność za zużycie wody do momentu rozliczenia. Inaczej: co miesiąc płacą mniej niż powinni. Nie mówię, że to prawidłowe.

ODPOWIEDZ