REWITALIZACJA bloków na Batorego

Tematy dotyczące mieszkańców bloków położonych na południe od ulicy Opieńskiego
Regulamin forum
Tytuły wątków dotyczących poszczególnych bloków powinny zaczynać się od podania numeru bloku wg schematu: [Blok xx] Tytuł wątku
batory
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2012, o 13:24

REWITALIZACJA bloków na Batorego

Post autor: batory » 11 lut 2019, o 23:40

W dniu 05.02.2018 odbyły się konsultacje społeczne w Szkole Podstawowej nr 67 na Osiedlu S.Batorego 101.
Tematem spotkania była rewitalizacja budynku nr 3 OSB. Troje radnych z rady osiedla Stefana Batorego przy PSM: Małgorzata Chełkowska-Dorna, Karolina Wójcicka, Jacek Walczak przedstawiło mieszkańcom prezentację nt. zagrożeń, korzyści oraz możliwości kompleksowego remontu budynku nr 3 przy wykorzystaniu Funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Jessica2. Mieszkańcy 3-ki przybyli licznie na zebranie i wzięli czynny udział w dyskusji. Na spotkaniu pojawili się również: Michał Tokłowicz (zastępca prezesa PSM), Mariusz Talaśka (z Rady Nadzorczej PSM), Janusz Piskor (Kierownik ADM). Mieszkańcy zostali poproszeni o wyrażenie swojej opinii na temat propozycji radnych.

batory
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2012, o 13:24

Re: REWITALIZACJA bloków na Batorego

Post autor: batory » 12 lut 2019, o 09:37

Na spotkaniu zaprezentowano koncepcje architektoniczne dla budynku nr 3, jak również kontekstowo dla całego osiedla. Obecny był również Pan Profesor z Politechniki Poznańskiej, z Instytutu Konstrukcji Budowlanych, który omówił istotne wady bloków na osiedlu Batorego, podkreślając fakt niskiej termoizolacyjności ścian, których współczynnik przenikania ciepła jest 4-krotnie gorszy od wymagań jakie stawiane są budynkom obecnie wznoszonym. Nie bez znaczenia dla komfortu mieszkańców są również miejsca "słabe" budynków, takie jak stropodachy, styki prefabrykatów, narożniki budynków, a przede wszystkim ściany szczytowe. Praktycznie te wszystkie elementy są polem "walki" PSM-u, która obfituje na blokach w liczne szpetne wyklejanki o dość niewielkiej technicznej skuteczności...

batory
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2012, o 13:24

Re: REWITALIZACJA bloków na Batorego

Post autor: batory » 12 lut 2019, o 09:55

Znane są już wyniki opinii mieszkańców na temat proponowanej kompleksowej rewitalizacji budynku nr 3 obejmującej balkony, balustrady, docieplenie ścian i stropodachu, wymianie obróbek blacharskich dachu, rynien, wykonaniu nowej kolorystyki budynku.
Uprawnieni do głosowania wypowiedzieli się następująco

-ZA rewitalizacją 69%
-PRZECIW rewitalizacji 6%
-Nie wyraziło zdania: 25%

Wola mieszkańców podpisanych na liście będącej załącznikiem do wniosku o wykonanie remontu kompleksowego została złożona 11.02.19r. w Zarządzie PSM.

batory
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2012, o 13:24

Re: REWITALIZACJA bloków na Batorego

Post autor: batory » 18 lut 2019, o 13:10

Dzisiaj mija tygodniowy termin, kiedy to Zarząd PSM ma złożyć w Administracji Osiedla Stefana Batorego odpowiedź na podpisany przez mieszkańców bloku nr 3 wniosek o wykonanie kompleksowego remontu. Wiemy, że przychylny wnioskowi jest Zastępca Prezesa PSM. Nie znamy jeszcze ostatecznego stanowiska Prezesa PSM.
Miejmy nadzieję, że terminowa odpowiedź Zarządu PSM, umożliwi sprawne przeprowadzenie kompleksowego remontu, który będzie uwieńczeniem półrocznych przygotowań do wdrożenia unijnego programu Jessica 2, analiz finansowych i spotkań przedstawicieli Zarządu PSM, radnych, kierownika Administracji itd.
Będziemy informować o treści odpowiedzi dla wnioskodawców.

Michał Spike
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2014, o 14:51
Nr bloku: 3

Re: REWITALIZACJA bloków na Batorego

Post autor: Michał Spike » 18 lut 2019, o 16:06

Może przy okazji tych prac uda się przeprowadzić modernizację boksów śmietnikowych. Przecież to archaiczne rozwiązanie które administracja nie wiedzieć czemu w ostatnich latach intensywnie pielęgnuje nie licząc się z kosztami jest raz że szpetne dwa umożliwia korzystanie na rożne sposoby rozmaitym gościom. Najwyraźniej administracja pospołu z grupką aktywistów z minionej epoki usiłuje zatrzymać czas i ducha słusznie minionej epoki "władzy ludowej" Aż żal d..e ściska jak się przechodzi obok nowego bloku przy ul.Braille'a gdzie śmietniki w nowoczesny i elegancki sposób niemal cieszą oczy. Jak to raczył jeden z "aktywistów" rozpisać w uroczym liście do mieszkańców odnośnie termomodernizacji bloku ; "bród,smród i ubóstwo" straszy z tych boksów rodem z PRL. Przecież to nic przyjemnego gdy wychodzisz na balkon; słońce świeci ...ptaszki śpiewają a ...smród bije po oczach wizualnie i aromatycznie niesiony na skrzydłach gołębi stanie ucztujących w kontenerach. Dochodzi jescze bezpieczeństwo użytkowania tych przy bloku nr 3 oraz 15 gdzie trzeba uważać na samochody. Kierowcy wielokrotnie są zaskoczeni tym że chcesz wyjść ze śmietnika nie skacząc przez mur boksu.
de industria imprudentia

batory
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2012, o 13:24

Re: REWITALIZACJA bloków na Batorego

Post autor: batory » 18 lut 2019, o 17:47

Remontu (wymiany) altan śmietnikowych nie uda się objąć programem Jessica 2, ponieważ jakiekolwiek prace przy altanach śmietnikowych nie przyczyniają się do oszczędności energii, a tym samym nie byłyby tzw. wydatkami kwalifikowanymi uznawanymi przez bank. W tej chwili budżet osiedla nie ma środków finansowych, aby szybko zrealizować wymianę "śmietników". Niestety przez lata na osiedlu pod przywództwem "starych aktywistów" z Rady Osiedla wyznawano zasadę, aby nie inwestować w kompleksowe wymiany/remonty, ale raczej łatać jak się da i ile się da, co widać nie tylko po altanach, ale też samych budynkach (balkonach, elewacjach no i "wyremontowanym" budynku nr 4). Przychodzą więc lata, gdzie już łatać i pudrować się nie da, a trzeba zajrzeć prawdzie oczy i stwierdzić, że nasze osiedle zaczyna się robić skansenem PRL-u.

Jednak w sprawie "śmietników" pojawi się w tym roku zwiastun zmian. Przy budynku nr 48 na os. Batorego powstanie nowe "rozwiązanie śmietnikowe". Jeśli spodoba się mieszkańcom - będzie kontynuowane w pozostałych lokalizacjach. Jeśli osiedle zaprzestanie ładowania kasy wypasione place zabaw to jest szansa, aby zmiany w zakresie śmietników następowały szybciej - w 2 lub 3 lokalizacjach rocznie.

Michał Spike
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2014, o 14:51
Nr bloku: 3

Re: REWITALIZACJA bloków na Batorego

Post autor: Michał Spike » 18 lut 2019, o 22:56

Niezmiernie mnie zawsze dziwią inwestycje na naszym osiedlu. Takie jak wspomniane place zabaw oraz chodniki, schody, balustrady z nierdzewnej stali. Tu zawsze administracja ma szeroki gest. Albo nowiutka nawierzchnia w boksie śmietnikowym przy trójce. Gdzie tu rozsądek ??? Można by chodzić po osiedlu i wyliczać takie inwestycje skądinąd zrobione zwykle solidnie a bywa ze ładnie wręcz. Mi to zawsze wygląda na wykorzystywanie kasy z którą nie wiedzą co zrobić a wykorzystać trzeba bo pewnie jakieś regulacje ich do tego obligują. Takie mocno socrealistyczne działania o których często słyszałem od różnych ludzi opowiadających jak to bywało w państwowych przedsiębiorstwach.
de industria imprudentia

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 184
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: REWITALIZACJA bloków na Batorego

Post autor: gustarballs1983 » 19 lut 2019, o 00:02

Jeśli o mnie chodzi to jedyny smród jaki mi przeszkadza to:
1. kopcący ćmiki sąsiedzi
2. palący czym popadnie janusze w post PRL-owskich willach vis-a-vis mojego bloku
3.jak wieje ze wschodu i wali z oczyszczalni ścieków w koziegłowach lub z nowego kolektora przy moście Lecha.

Altanom śmietnikowym przydało by się przystosowanie do XXI wieku tzn zabezpieczenie przed menelami i januszami podrzucającymi śmieci niczym kukułcze jaja (a jest to plaga).

remonty dotychczas były głownie sponsorowane z kieszeni mieszkańców ( podnieśli czynsz o 50 PLN specjalnie na cele tego remontu 2 lata temu były rozsyłane pisma) Nowe balustrady.. ok stare były faktycznie kijowe. Dlaczego zrezygnowano z farby olejnej na korzyść nie dającej się czyścić gównianej lateksowej farby? Po zaledwie roku od remontu ściany na klatce schodowej są całkowicie upierdolone od różnego rodzaju śladów i nie da się tego zmyć jak z tej starej olejnej. te place zabaw to faktycznie wołają o pomstę do nieba nie ma nic bardziej relaksującego wiosną niż słyszeć jak nauczyciel któremu nie chce się zajęć prowadzić ,wywlókł gimbazową hałastrę na plac zabaw przed twój blok, a ów hałastra nadziera mordy tak głośno ,że mój kot cały spanikowany.
Na rewitalizację placów zabaw musieliśmy się zgodzić gdyż do wyboru było tylko to, albo poszerzenie parkingu co w efekcie spowodowało by zmianę przeznaczenia gruntów a wykorzystanie gruntu nie zgodnie z przeznaczeniem zagospodarowania przestrzennego otwiera furtkę do odzyskania gruntów pierwotnym właścicielom którzy zapewne postawili by kolejny blok vis-a-vis naszego, nie mówiąc już że mam dosyć tej hołoty spod pływalni parkującej gdzie popadnie to jeszcze może mieliby parkować nam pod oknami?

Na termomodernizacje raczej nie mamy co liczyć temat był podejmowany już kilkukrotnie i zawsze sie kończył tym że wychodziło wszystkim za drogo.

natomiast wymiana rur na PCV to też była kpina w żywe oczy z mieszkańców. Wynajęli do tego jakąś firmę kuba-jurek (byle po taniości) i zamontowali najgorsze jakościowo pod względem parametrów izolacji termicznej rury PCV ( te zielone), i tak latem żeby poleciała zimna woda muszę czekać 2 minuty od odkręcenia zimnej wody, a zimą muszę czekać 10 minut od odkręcenia ciepłej żeby wreszcie ciepła zaczęła lecielć. Nie wspominając już o ciśnieniu ciepłej wody którego praktycznie niema w godzinach kąpielowych jak wszyscy sąsiedzi pode mną puszczają wodę, to ja się muszę bawić
w krioterapię w czasie kąpieli.

O ile się nic w ostatnim czasie nie zmieniło i Sz.P Winiarz czy Sz.P. Wrona nie kopnęli w kalendarz lub nikt ich nie wyrzucił z ich ciepłych posadek które piastują już od pzeszło 30 lat to raczej w w/w kwestiach wiele się nie zmieni. A jak już kopna w kalendarz to Tęczowy Jacuś może wyznaczyć pana Śrubę do zarządzania osiedlem a wtedy to nawet mieszkać nie będzie już gdzie nie mówiąc o robakach w skrzynce na listy.
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

Michał Spike
Posty: 30
Rejestracja: 7 sty 2014, o 14:51
Nr bloku: 3

Re: REWITALIZACJA bloków na Batorego

Post autor: Michał Spike » 19 lut 2019, o 15:21

Trudno się nie zgodzić z powyższym wywodem mimo mocnych słów w nim zawartych :D
Można by tak wyliczać wszystkie grzechy i grzeszki administracji jeszcze długo.
Myślę iż jedynym sposobem na nich jest ciągłe przypominanie im kto tu dla kogo jest i jakie są ich obowiązki.
Ale do tego trzeba kilku "nawiedzonych" którzy poświecą swój czas na molestowanie regularne administracji oraz zaglądanie im przez ramię przy każdej okazji.
Nie było by źle wspomóc naszych radnych którzy tak dzielnie walczą o porządna termomodernizacje osiedla.
de industria imprudentia

batory
Posty: 59
Rejestracja: 10 cze 2012, o 13:24

Re: REWITALIZACJA bloków na Batorego

Post autor: batory » 20 lut 2019, o 18:12

Większość mieszkańców niestety nie wie, że spółdzielnia należy do nich. Administracja to jest pikuś, ona wykonuje to co jej Rada Osiedla powie lub prezes PSM. Natomiast prezesa PSM kontroluje Rada Nadzorcza złożona z 2 przedstawicieli każdego osiedla. Rada Osiedla Batorego składa się z 7 osób. Obecnie zasiada tam oprócz 3 osób, którym "coś się chce", czterech działaczy zasiadających już przez dziesięciolecia, będących przeciwko wprowadzeniu unijnego programu Jessica 2 na naszym osiedlu (w tym przewodniczący).
W zasadzie o sprawach osiedla decyduje w kolejności: Rada Osiedla, Prezes, Rada Nadzorcza, Administracja.
Już za ponad 1 miesiąc są wybory do Rady Nadzorczej PSM i spotkanie z prezesami PSM w szkole na Batorego. Będzie można zbanować "starych działaczy" z poprzedniej epoki.

ODPOWIEDZ