Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dziecko...)

Tematy, które mogą zainteresować wszystkich mieszkańców osiedla
Batorka
Posty: 25
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 14:38

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: Batorka » 11 maja 2012, o 12:46

Ciekawe, ciekawe... Może zapytaj w Żabce? ;)

kmita1956
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2012, o 17:25
Nr bloku: 37

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: kmita1956 » 11 maja 2012, o 23:32

Na Piątkowie - PSM wszystkie osiedla są monitorowane. Oprócz Jana III Sobieskiego podłączone są do centrali znajdującej się w siedzibie Cerbera na Śmiałego. Ilość kamer na osiedlach jest przeróżna, największe nasycenie jest na Batorego (57 sztuk). Różne są też czasy przetrzymywania nagrań. Na Batorego zadbano o 30 dni. Po tym okresie są automatycznie kasowane z macierzy. Wygląda to tak, że 30 maja o 14:00 nie zobaczymy nagrań sprzed 30 kwietnia godziny 14:00 - dzieje się to płynnie.
Nie ma dostępu do nagrań dla każdego "z ulicy". Najlepiej przez policję, na piśmie. Być może da się to załatwić także przez Spółdzielnię (administrację osiedla). Jednak spowoduje to tylko zabezpieczenie materiału, a nie jego udostępnienie dowolnej osobie.
Miałem okazję widzieć działanie tego systemu. W chwili, gdy można precyzyjnie określić czas zdarzenia, dostęp do nagrania z tego okresu jest niemal natychmiastowy. Gorzej, gdy dokładność jest mała. Trzeba pamiętać, że wymaga to wówczas przejrzenia nagrań z minimum jednej kamery czyli dla jednej kamery i przedziału obejmującego godzinę trzeba poświęcić mniej więcej tyle samo czasu, itd.
Póki co Cerber nie wpadł na pomysł, by obciążać kogoś kosztami takiego przeglądania i nagrania na płytę. A przynajmniej było tak parę miesięcy temu.

Aha. Kamery Atanera, bloków Budmexu czy "prywatne" nie są włączone do sieci osiedlowej. Jeśli kamera, o której wcześniej tu wspomniano, znajduje się na budynku nad Żabką, to raczej na pewno nie należy do Batorego. W administracji powinni mieć spis wszystkich "swoich" kamer z ich dokładnymi lokalizacjami, znaczy powinni wiedzieć, czy to jest kamera z Batorego czy nie, ale czyja, to już niekoniecznie.

kmita1956
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2012, o 17:25
Nr bloku: 37

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: kmita1956 » 11 maja 2012, o 23:46

Taka jeszcze refleksja się mi nasunęła.
Jeśli oprogramowanie zarządzające jest rozsądnej jakości, to koszt przechowywania większej ilości materiału jest zależny praktycznie tylko od wielkości macierzy (i oczywiście klimy oraz zasilania).
Z tego co zostało wcześniej napisane wynikałoby, że Ataner tak naprawdę trzyma nagrania prawie 2 tygodnie. Warunek - zdążyć przed skasowaniem nadmiaru. W dodatku, jeśli wymaga to ręcznej operacji serwisanta, to... marny to system. Gdybając sobie - zakup paru terabajtowych dysków zewnętrznych załatwiłby archiwizację nagrań na kolejny (a może nawet kolejne) tygodnie. Bez szybkiego dostepu, ale zawsze.

pawel
Posty: 3
Rejestracja: 11 maja 2012, o 12:28
Nr bloku: 82

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: pawel » 12 maja 2012, o 13:29

Kamera, o której wcześniej wspominałem znajduje się na słupie (zaznaczonym na rysunku jako czerwona linia). Kamera jest raczej niedawno zamontowana.
http://img823.imageshack.us/img823/9347/cambt.jpg
Spółdzielnia nic nie wie.. SK BON nic nie wie.. Budnex nic nie wie..
W środę około godziny 20, ktoś parkując (na miejscu tego granatowego za czerwoną linią) uderzył mi w samochód i chciałbym dowiedzieć się kto to był.
Pozdrawiam

Batorka
Posty: 25
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 14:38

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: Batorka » 12 maja 2012, o 13:56

Hm, to współczuję.
Wprawdzie nieproszona, ale podam kilka pomysłów, które mi się nasunęły:
1. Pytałeś pracowników/właścicieli okolicznych sklepów itp., czy wiedzą coś o tej kamerze?
2. Czy na Twoim samochodzie został jakiś fragment lakieru samochodu szkodnika? Jeśli znasz kolor, możesz obejść którejś nocy osiedlowe parkingi i pooglądać sobie auta w tym kolorze (bo chyba został jakiś ślad?).
Chyba że szkodnik zainstalował się już u blacharza/lakiernika.
3. Można rozwiesić w okolicy (i na szybie swojego samochodu) ogłoszenia z uprzejmą prośbą o kontakt. Może szkodnik już się otrząsnął z niewątpliwego szoku po zdarzeniu i się odezwie. ;)
4. Może w następną środę ok. 20.00 idź na "miejsce zdarzenia" i popytaj przechodniów, czy coś widzieli - możliwe, że prowadzą regularny tryb życia i tydzień wcześniej też tam byli. ;)
5. Na słupie z kamerą możesz powiesić kartkę z prośbą do jej właściciela o pilny kontakt.
6. Nie orientuję się (na szczęście), jaka jest procedura zgłaszania podobnych szkód, ale może można zgłosić się do Policji/SM o ustalenie właściciela kamery i udostępnienie nagrania?

Mam nadzieję, że uda Ci się namierzyć szkodnika.

kmita1956
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2012, o 17:25
Nr bloku: 37

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: kmita1956 » 12 maja 2012, o 23:39

pawel pisze:Kamera, o której wcześniej wspominałem znajduje się na słupie (zaznaczonym na rysunku jako czerwona linia). Kamera jest raczej niedawno zamontowana.
http://img823.imageshack.us/img823/9347/cambt.jpg
Spółdzielnia nic nie wie.. SK BON nic nie wie.. Budnex nic nie wie..
W środę około godziny 20, ktoś parkując (na miejscu tego granatowego za czerwoną linią) uderzył mi w samochód i chciałbym dowiedzieć się kto to był.
Pozdrawiam
Spółdzielnia, to znaczy kto ?
Ze zdjęcia by wynikało, że to może być kamera osiedla Batorego. Ale pytać należy raczej w administracji niż w zarządzie.

pawel
Posty: 3
Rejestracja: 11 maja 2012, o 12:28
Nr bloku: 82

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: pawel » 14 maja 2012, o 10:26

Ku potomnym. Właściciel kamery odnaleziony - monitoringiem zarządza firma Cerber.
Informację otrzymałem od straży miejskiej.

kmita1956
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2012, o 17:25
Nr bloku: 37

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: kmita1956 » 14 maja 2012, o 21:43

Cerber nie ma własnych kamer. Świadczy usługi dla osiedli piątkowskich w zakresie nadzoru. Zatem jest to najprawdopodobniej kamera z Batorego.

flmaras
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2012, o 16:04

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: flmaras » 19 maja 2012, o 17:05

Witam wszystkich na forum.

Piszę w konkretnej sprawie, mieszkam w bloku nr 76. Między 10 a 18 maja skradziono nam 2 rowery z wózkowni. Podejrzewam że była to osoba która miała dostęp do klucza bądź umyślnie ktoś nie zamknął wózkowni, ponieważ nie było śladów włamania, drzwi były po prostu niezakluczone. Sprawę zgłosiłem na policję. Dzwoniłem również do firmy Cerber obsługującej monitoring żeby zabezpieczyli nagrania (ale to policja musi do nich wystąpić z wnioskiem o przejrzenie nagrań). W klatce od jakiegoś czasu trwał remont i z tego co wiem firma go wykonująca miała klucze do wszystkich pomieszczeń (oczywiście twierdzą że rowery owszem stały jak malowali ale ich nie ruszali). Może ktoś coś widział?

Opis rowerów:
1. Northtec Gravity, czerwono-czarny, koła 26", przedni amortyzator, hamulce tarczowe
2. Kross Hexagon V5, wiśniowy, koła 26", przedni amortyzator, hamulce szczękowe

croma
Posty: 11
Rejestracja: 20 lut 2012, o 14:34
Nr bloku: 57

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: croma » 20 maja 2012, o 11:11

szukaj na allegro...

ODPOWIEDZ