Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dziecko...)

Tematy, które mogą zainteresować wszystkich mieszkańców osiedla
satyr42
Posty: 48
Rejestracja: 13 mar 2012, o 12:54

Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dziecko...)

Post autor: satyr42 » 10 maja 2012, o 11:47

Jeśli chodzi zbieranie nagrań to administracja działa aby koszt był najniższy. Miejsce na ten tydzień nagrań mają pewnie zapewnione w umowie z firmą która robiła im monitoring. Jeśli chodzi o przechowywanie nagrań, to niestety ale miejsce na dyskach kosztuje. Darmowe rozwiązania nie wchodzą w grę bo są najnormalniej w świecie zawodne, a dostawca usług przechowywania danych po prostu nie odpowiada za ewentualne utratę danych. Płatne rozwiązania... są płatne, a za miejsce na wirtualnych dyskach płaci się jak za zboże. Mimo wszystko najtaniej byłoby, aby administracja zainwestowała w jakąś maszynę, zamontowała tam macierz dyskową i odkładała archiwalne nagrania, z tym że tu potrzeba z kolei kogoś kto się na tym zna, zrzuci nagrania, skompresuje, zarchwizuje i będzie tym zarządzał a nikt za darmo niestety nie pracuje.

Batorka
Posty: 25
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 14:38

Re: Rowerzysta potrącił dziecko i zbiegł

Post autor: Batorka » 10 maja 2012, o 11:55

satyr42 pisze:Darmowe rozwiązania nie wchodzą w grę bo są najnormalniej w świecie zawodne, a dostawca usług przechowywania danych po prostu nie odpowiada za ewentualne utratę danych.
Aha, czyli lepiej po prostu po tygodniu skasować nagrania z dysków, niż po tygodniu wgrać je na darmowy dysk wirtualny i skasować z dysków?
Ryzyko? Wg normalnych procedur nagrań po 7 dniach nie byłoby wcale, a tak byłaby szansa, że przetrwają.
Zgodzę się z croma - po prostu chęci brak...

satyr42
Posty: 48
Rejestracja: 13 mar 2012, o 12:54

Re: Rowerzysta potrącił dziecko i zbiegł

Post autor: satyr42 » 10 maja 2012, o 12:26

Ok, masz rację. Lepiej żeby nagrania leżały na darmowej przestrzeni. Rozumiem, że zapłacisz komuś kto będzie tym zarządzał i wrzucał nagrania na serwery, albo poświęcisz na to swój prywatny czas?

croma
Posty: 11
Rejestracja: 20 lut 2012, o 14:34
Nr bloku: 57

Re: Rowerzysta potrącił dziecko i zbiegł

Post autor: croma » 10 maja 2012, o 12:35

@staryr42

ja rozumiem, że nie byłoby sensu inwestować w takie coś jeśli nie byłoby potrzeby... ale potrzeba jest. macierz i obsługa tego nie są kosztowne (największy koszt jest jednorazowy), nie trzeba od razu stawiać jakiegoś data center żeby to ogarnąć. a za obsługę monitoringu i tak płacimy co miesiąc w czynszu.

edit: poza tym nikt nie mówi o trzymaniu nagrań przez 10 lat. nie uważasz że tydzień to jednak za mało?

satyr42
Posty: 48
Rejestracja: 13 mar 2012, o 12:54

Re: Rowerzysta potrącił dziecko i zbiegł

Post autor: satyr42 » 10 maja 2012, o 12:51

No właśnie po raz kolejny piszę, że największy koszt to obsługa tego. Firma która miałaby zarządzać, czyli codzienna archiwizacja materiałów z kamer na całym osiedlu wyceniłaby usługę pewnie na 10k netto / mc jak nie więcej. Pamiętaj, że Ataner może mieć inne systemy monitoringu, spółdzielnia inne, górna część batorego może mieć nowsze systemy, a dolna jakieś starocie sprzed 15 lat. Systemy mogą być rozproszone i zupełnie ze sobą niepowiązane. Potrzebujesz kogoś kto się na tym zna a w takich rzeczach specjalizują się odpowiednie firmy. To nie jest tak, że siedzi sobie cieć w stróżówce, może nacisnąć "kopia zapasowa" i już jest po temacie. Monitoring przemysłowy i zarządzanie nim to kilka poziomów wyżej niż nagrywanie filmiku na komórkę i zrzucenie go na dysk za pomocą kabla.

croma
Posty: 11
Rejestracja: 20 lut 2012, o 14:34
Nr bloku: 57

Re: Rowerzysta potrącił dziecko i zbiegł

Post autor: croma » 10 maja 2012, o 13:05

to powiem Ci w takim razie jak to wygląda w Atanerze. system monitoringu jest oczywiście całkowicie rozdzielny od monitoringu spółdzielni (jest w ogóle taki?). raz w tygodniu przyjeżdza spec, kasuje dane z dysku i jedzie dalej. codzienna archiwizacja? daj spokój. są w stanie precyzyjnie okreslić ile dodatkowego storage'u jest potrzebne na przechowanie dodatkowego tygodnia nagrań i wydłużyć czas przechowywania nagrania choćby o tydzień-dwa. i tak, zdaję sobie sprawę że nie jest to zgrywanie filmu z komórki, tak jak Ty mam nadzieję zdajesz sobie sprawę, że te +/- 10 kamer w atanerze ma tyle wspólnego z monitoringiem przemysłowym, co ja z fizyką kwantową.

satyr42
Posty: 48
Rejestracja: 13 mar 2012, o 12:54

Re: Rowerzysta potrącił dziecko i zbiegł

Post autor: satyr42 » 10 maja 2012, o 13:31

Spoko, nie chce mi się z Tobą przepychać. Nie wiem jak inaczej nazwać ten system kamer jak nie "monitoring przemysłowy". Gwoli ścisłości pisałem o archiwizacji danych z kamer z całego osiedla a nie tylko z Atanera. Na Batorego (góra) też jest monitoring. Kamery które zauważyłem są na bloku 46 (od strony boiska) a druga wgłębi osiedla (nie pamiętam numeru). Na dolnej części dwie są na tych dziwnie ułożonych (w literę X) blokach, jedna na basenie. Pewnie jest ich jeszcze więcej, piszę o tych które rzuciły się w oczy.

Proponuję zatem abyś napisała do Atanera pismo ze stosowną prośbą i podzieliła się z nami odpowiedzią od nich.

Batorka
Posty: 25
Rejestracja: 11 kwie 2012, o 14:38

Re: Rowerzysta potrącił dziecko i zbiegł

Post autor: Batorka » 10 maja 2012, o 13:36

satyr42 pisze:Rozumiem, że zapłacisz komuś kto będzie tym zarządzał i wrzucał nagrania na serwery, albo poświęcisz na to swój prywatny czas?
Niby dlaczego?
Po pierwsze, to powinno się mieścić w ofercie firmy od monitoringu (wiem, pobożne życzenie), powinno na tym też zależeć administracji osiedla (życzenie już chyba nie takie pobożne).
Po drugie, wątpię by przekazano mi dane do zgrania.
Ale nieważne, jest jak jest, a to nie temat o monitoringu, więc sorry za "offtopa". :)

satyr42
Posty: 48
Rejestracja: 13 mar 2012, o 12:54

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: satyr42 » 10 maja 2012, o 15:03

powinno się mieścić w ofercie firmy od monitoringu
W ofercie to firma pewnie ma taką usługę, ale Ataner pewnie podpisał umowę wyłącznie na podstawowe usługi. Żadna firma nie będzie świadczyć usług gratis, a wiadomo im bardziej rozbudowana usługa tym większe koszty. Im większe koszty usług dodatkowych (monitoring, sprzątanie, dodatkowa ochrona) tym droższy czynsz. Pozostaje jedynie wątpliwość, po co w ogóle taki monitoring, który jak faktycznie ma się na coś przydać, to nie działa (chociaż nie uprzedzajmy faktów, może policja przyjechała na czas i zabezpieczyła materiały).

pawel
Posty: 3
Rejestracja: 11 maja 2012, o 12:28
Nr bloku: 82

Re: Monitoring osiedla - dawniej (Rowerzysta potrącił dzieck

Post autor: pawel » 11 maja 2012, o 12:45

Witam wszystkich,

mam pytanie dotyczące kamery znajdującej się pomiędzy blokami 82 i 74 (na zakręcie koło sklepu Żabka). Kto zarządza tą kamerą? Jest to chyba nowo zamontowana kamera.
Pytałem w PSM odesłał mnie do SK BOM. SK BOM powiedział, że nie ma pojęcia o istnieniu tej kamery i może Budnex coś wie na ten temat, bo jest to ich teren. W Budnexie rozmawiałem z administracją i nie wiedzieli czyja to kamera. Skierowali mnie do działu sprzedaży mieszkań a tam usłyszałem, że też nie wiedzą i że nie jest to ich teren.
Czy ktoś z mieszkańców osiedla wie do kogo zgłosić się w sprawie nagrania z tej kamery?

pozdrawiam

ODPOWIEDZ