EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Tematy, które mogą zainteresować wszystkich mieszkańców osiedla
Awatar użytkownika
Rob
Posty: 332
Rejestracja: 24 lut 2012, o 20:42
Nr bloku: 80

EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Post autor: Rob » 19 mar 2021, o 07:23

Hej,
Założyłem ten wątek, abyśmy mogli na szybko wiedzieć, czy brak dostępu do neta był lokalny, czy też grubszy.
Wpisujemy blok i godzinę wystąpienia awarii. Warto też podać wersję abonamentu, lub chociaż czy kabel / światłowód.

Zaczynam zatem:
18.03.2021, Batorego 80.
Przed 11:00, oraz około 12:12. Usługa: ŚWIATŁOWÓD FORTE.
Brak dostępu przez około 3 minuty.

Awatar użytkownika
Rob
Posty: 332
Rejestracja: 24 lut 2012, o 20:42
Nr bloku: 80

Re: EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Post autor: Rob » 25 kwie 2021, o 11:15

25.04.2021, Batorego 80.
Około 10:15. Usługa: ŚWIATŁOWÓD FORTE.
Chwilowe brak dostępu (kilka minut).
Jak się okazało wywaliły im DNS-y.

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Post autor: gustarballs1983 » 12 maja 2021, o 22:49

w sumie nie awaria. Tylko chciałem ci powiedzieć Rob, że ich DNSy są chyba trzymane na jakimś serwerze-ziemniaku, bo w dobie pandemii jak gro ludzi siedzi na necie to ich DNSy sraja i pierdzą.. ma się wrażenie że nie ma się netu na światłowodzie tylko jakiś kablowy 4Mb. Z reszta jak miałem stary router to wiecznie mieli z DNSami problemy. na całe szczęście jak na razie jest spokój.
Miałem ostatnio laptopa oddanego mi na podrazowanie i przewód ethernet kat 5e więc byłem w stanie stwierdzić ile faktycznie mi teraz przydzielają neta po tych zmianach cen usług. ( trzeba zainstalować aplikacje ookla na kompie by wynik był miarodajny bo przeglądarki obniżają transfer różnie w zależności od przeglądarki, a testowałem większość popularnych) ale ogólnie moje łącze wycisnęło z siebie równo 300Mb/s jak się ta pandemia skończy to idę przepisać umowę na coś więcej. bo jak się rodzinka schodzi i wszyscy siedzą na necie to jest padaka.

Dobrym krokiem w celu przyspieszenia neta jest też kupienie routera w standardzie "wifi6" czt też "802.11ax" bo te mają defaultowo gigabitowy port wan i gigabitowe LANy co oznacza że to nie są jakieś ziemniaki nawet te najtańsze modele będą się sprawować lepiej niż topka z wifi5 (802.11ac) pingi powinny być niższe a i przepustowość może okazać się wyższa nawet jak masz tylko sprzęt 802.11ac wave2 a poprzedni router tego nie wspierał.

Warto też doinwestować w sprzęty typu karta wifi6 do kompa czy telefon z wifi6 bo większa liczba konkurencyjnych urządzeń nie będzie się gryzła ze sobą w obrębie jednej sieci wifi. Wifi6 radzi sobie nawet z zakłóceniami od sieci sąsiadów dzięki tzw. kolorowaniu pakietów, jeśli jakiś buc uparcie ustawi te same kanały wifi co ty. Tyle teorii bo sąsiad zdobył się na ten krok i sobie chwali. przesiadł się z FRITZA na wifi5 na jakiegoś budżetowca xiaomi. Mówił że był w szoku. FRITZ z wifi5 za ponad kafla, jest dużo gorszy od Xiaomi wifi6 za mniej niż półtorej stówy mówił.
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

Awatar użytkownika
Rob
Posty: 332
Rejestracja: 24 lut 2012, o 20:42
Nr bloku: 80

Re: EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Post autor: Rob » 16 maja 2021, o 19:57

Coś w tym jest, ale od razu nie zainwestuję kasę we wszystko.

Z East mam to:
http://www.xbest.pl/index.php?p3522,ont ... pon-sc-apc
Nie posiadam dodatkowego routera. On rozsiewa wi-fi, a stacjonarkę mam podpiętą do niego kablem.
Pytanie, czy dokupienie nowej karty LAN - polepszy transfery? Posiadam płytę Asus P5Q (LAN Gigabit Ethernet).

Pomiary podeślę przy okazji, bo aktualnie rodzinka ma odpalonego Netflixa.

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Post autor: gustarballs1983 » 9 gru 2023, o 12:42

Witam, dziś też wam internet E&W ładuje jedną stronę w 10 minut?
Dzwoniłem do nich. Twierdzą że problemu nie ma, natomiast kolejka dzwoniących na pół godziny.
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

Awatar użytkownika
KodIT
Posty: 15
Rejestracja: 1 mar 2012, o 17:09
Nr bloku: 49
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Post autor: KodIT » 9 gru 2023, o 14:03

U nas wszystko ok. Może na starej części coś się dzieje.
KodIT Usługi Informatyczne
Poznań, os. Stefana Batorego 49
tel. 788-788-161
Odzyskiwanie danych Poznań - Serwis komputerowy

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Post autor: gustarballs1983 » 12 gru 2023, o 12:35

Heh zapomniałem o tym poście.. wszystko ok, okazało się, że internet był sprawny, to wtyczka tampermonkey do firefoxa, wszystok psuła. 9 grudnia tampermonkey dostała aktualizację i firefox pierdział jak miał tampermonkey włączone. o dziwo tampermonkey w chrome działa bez problemu, na identycznym zestawie wtyczek..
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

Awatar użytkownika
KodIT
Posty: 15
Rejestracja: 1 mar 2012, o 17:09
Nr bloku: 49
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Post autor: KodIT » 12 gru 2023, o 15:11

Dobrze, że sprawa się wyjaśniła.
To dość częsta sytuacja, że użytkownicy winią operatora, że internet im wolno działa / nie działa / zrywa połączenie itp. Tymczasem często winny okazuje się ich własny komputer / router itp.
KodIT Usługi Informatyczne
Poznań, os. Stefana Batorego 49
tel. 788-788-161
Odzyskiwanie danych Poznań - Serwis komputerowy

Awatar użytkownika
Rob
Posty: 332
Rejestracja: 24 lut 2012, o 20:42
Nr bloku: 80

Re: EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Post autor: Rob » 31 gru 2023, o 10:19

Tymczasem często winny okazuje się ich własny komputer / router itp.
Od tego argumentu zaczyna każdy dostawca.

Swoją drogą przyznam, że każda forma reklamy jest dobra... ;)

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: EAST&WEST [awarie w dostępie do internetu]

Post autor: gustarballs1983 » 19 sty 2024, o 10:30

@KodIT @Rob

Taa zwłaszcza ze do wszystkiego doszedłem sam, E&W tylko stwierdziło że "wina nie leży po ich stronie" i umyli ręce, natomiast jak już byłem świadomy tego faktu to zacząłem dłubać i znalazłem przyczynę..

@KodIT mnie raczej na swoje usługi nie namówicie, za dobrze się znam na bolączkach ze sprzętem, problem z wtyczką do Firefoxa wziął mnie z zaskoczenia, bo sytuacja miała miejsce od samego rana, jak tylko odpaliłem przeglądarkę, więc pierwsze podejrzenie padło na problemy u dostawcy, bo skoro ja nie grzebałem to może oni... Dopiero jak człowiek ma potwierdzenie, że jednak nie, to zaczyna szukać głębiej..

Gorzej tylko, że aby dopchać się do działu technicznego przez telefon zmarnowałem 40 minut z lektorem obsługującym automatyczną sekretarkę infolinii na samopowtarzającej się pętli. Całe szczęście że rozmowy krajowe mam bez limitu w abonamencie do wszystkich sieci.

@KodIT może tak zamiast tanich chwytów i próby naciągania mnie na dodatkowe koszta, poszukali byście we mnie sprzymierzeńca, i wzięli byście na jakiś helpdesk może? ;p
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

ODPOWIEDZ