EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Tematy, które mogą zainteresować wszystkich mieszkańców osiedla
Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Post autor: gustarballs1983 » 31 sie 2021, o 14:59

@Rob

Może to wina tych nowych modemorouterów.. Ja się przesiadłem na powrót na 900/290 bodajze czyli teoretycznie najwyższy pakiet obecnie ( bo wychodziło tylko dychę drożej a net z 300Mbps podskoczył do 550Mbps na speedtestach).
Ja obecnie korzystam z starego modemu Huawei który dali mi jeszcze bodajże w 2013 czy 2014 roku jak dostałem pierwszą umowę na światłowód. Na net narzekałem tylko po wifi (no i kiedy była awaria w E&W). od czasu przesiadki na router trójzakresowy ( taki z wyższym pasmem 5GHz dostępnym w Polsce od bodajże połowy 2020 roku) moje problemy z wifi się skończyły (przynajmniej tymczasowo) tj. dopóki sąsiedzi się nie dochrapią routerów z wysokimi pasmami 5GHz to mam spokój i w miarę przyzwoitą prędkość internetu po wifi. łącze zrywa tylko jak automatyka routera przekieruje połączenie na standardowe kanały i sygnał zacznie przerywać. wtedy whatsappy i inne messengery lubią zerwać połączenie głosowe czy wideo.
al po kablu mi się ie zdarzyło.

@Rob jeśli korzystasz z netu po kablu na twoim notku to zobacz jakimś przyzwoitym prograem do aktualizacji sterowników czy nie musisz zaktualizować sterów do karty sieciowej (przy wifi tez ma to duże znaczenie tak btw.). większość tego typu programów jest co prawda płatna i niczego poza grafiką intela, urządzeniami peryferyjnymi typu touchpad myszy usb, modemy usb z smartfonów czy karty ethernet lub wifi nie aktualizuj. Nie warto przez takie programiki aktualizować sterów do mobo czy cpu bo można zjebać instalkę windowsa, jednakże ręcznie można spróbować zaktualizować to co napisałem że warto. domyślne stery od M$ dla wielu kart sieciowych są po prostu lipne, i wiele z nich ma dostępne o wiele nowsze wydajniejsze i stabilniejsze sterowniki niż to co przyszło w pudełku ze sprzętem, czy z instalką win10.
to niestety jedyne co ci mogę poradzić. No chyba, że jakimś cudem wymusisz na E&W, zeby ci wymienili modemorouter na modem a router se sam weźmiesz i kupisz. ale przyzwoity router to wydatek rzędu 1kpln w górę, a ceny sprzętu szaleją jak z inflacja w Polsce. z doświadczenia wiem, że modemy i modemoroutery sa u nich ciągle zgłaszane na reklamację, bo zrywają połączenie, jak takie coś ma miejsce. to wal do działu technicznego i niech z tym coś zrobią, jesli jednak działasz po wifi, no to się mówi trudno, albo router trójzakresowy z automatycznym przydzielaniem kanału albo wyprowadzka do domu jednorodzinnego. Niestety w blokach ciasnota jest nie tylko w ludziach ale także w kanałach wifi.
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

Awatar użytkownika
Rob
Posty: 332
Rejestracja: 24 lut 2012, o 20:42
Nr bloku: 80

Re: EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Post autor: Rob » 3 paź 2021, o 15:44

Szybkie pytko:
Czy East puszcza TV w 1080i, czy w 1080p?

Najki
Posty: 34
Rejestracja: 21 sty 2013, o 18:43

Re: EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Post autor: Najki » 3 paź 2021, o 16:08

U mnie w Inei też duży problem od kilku tygodni z gubienie pakietów wewnątrz ich infrastruktury (według MTR czy PingPlotter). Oczywiście twierdzą, że wszystko Ok. A po wifi też ostatnio tragedia. Przez godzinę czy dwie w dwóch pokojach nasłuchiwałem w tle na dostępne sieci i sumarycznie uzbierało się ich 82…

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Post autor: gustarballs1983 » 4 paź 2021, o 14:46

@ Rob

East raczej puszcza z przeplotem 1080i ( interlaced = z przeplotem) generalnie polska telewizja nadaje sygnał z przeplotem od czasów niepamiętnych.

to ze polska tv podwoiła przepustowość swojego sygnału to oznacza tylko tyle że przeszli z systemu PAL 576/2 = 288 lini rzeczywistego sygnału na 1080/2 =540 linii rzeczywistego sygnału. gdyż przeplot jedynie tnie obraz na paski dodając czarne linie pomiędzy, i powoduje to zwiększenie rzeczywistego obrazu przy zachowaniu wąskiego pasma transmiji, choć przyznam, ze nie widziałem czarnyc pasków nigdzie, to tv podaje, że analogowa tv w E&W daje obraz 576i a cyfrowa 1080i.

@Najki
Jedynym rozwiązaniem dla ciebie to router trójzakresowy z automatycznym przydzielaniem pasma, oraz to:
https://eu.dlink.com/pl/pl/products/dwa ... sb-adapter
to pierwsza w polsce katra wifi 802.11ax na usb
alternatywnie jeśli nie możesz dostać to karta TP-Link Archer T3U Plus.

Jednakże podstawą jest router z wyższym pasmem 5GHz, bo to dodatkowe kanały ( zazwyczaj puste bo sprzęt w których są dostępne jest drogi i #2 mają większą moc nadawania sygnału dopuszczoną przez EU więc nie powinno być problemu z zasięgiem ).
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

Najki
Posty: 34
Rejestracja: 21 sty 2013, o 18:43

Re: EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Post autor: Najki » 5 paź 2021, o 13:24

Hm te pakiety to chyba jednak nie wina Inei tylko nowego firmware w moim routerze... Problem liczby sieci nadal aktualny, chociaż wolałbym uniknąć wrzucania takich zewnętrznych kart do laptopa, bo nieporęczne. Zrobiłem downgrade na routerze i przestawiłem kanał na >100. Zobaczymy czy się coś poprawi. Dzięki za rady.

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Post autor: gustarballs1983 » 5 paź 2021, o 18:44

@Najki

Na liczbe sieci zostaje tylko router z automatycznym przydzielaniem częstotliwości kanału. wtedy router sam automatycznie wybiera pasmo/pasma na których ma pracować, i wtedy zawsze masz neta bez zakłóceń bo wybiera zawsze te częstotliwości na których jest chwilowo pusto (np kanały na których aktualnie nie ma podpiętych urządzeń klientów u sasiadów).

Najlepszym rozwiązaniem jednak jest posiadanie Routera jak i karty wifi w standardzie wifi 6. Bo tylko to gwarantuje spokój jeśli chodzi o jakość neta.

Router to nie problem. niestety karty wifi 6 są głownie na złącze m.2 albo pci-e. Na USB pojawiła sie tylko ta od d-linka na razie.

Firmware od routera w sumie też jest ważny aby był w miarę nowy, ponieważ po grudniu 2020 weszły w życie nowe przepisy UE dotyczące mocy nadawania i pasm dostępnych bez koncesji dla zwykłego śmiertelnika (tj. użytkowników wifi). Jeśli te zmiany są ujęte w twoim firmware to kanały powyżej 100 powinny być dostępne w regionie Polska już. kanały powyzej 160 mają moc nadawania powyżej 1W (1000mW) czyli najwięcej z dostępnych kanałów bo:
2.4GHz=100mW
5GHz nizkie 200mW
5GHz wysokie 1000mW
6 i 7 GHz 4000mW
cC prawda te 6 i 7 GHz w Polsce są nie dostępne jeszcze, dla zwykłego zjadacza chleba, bo w meksyku europy wszystko co fajne, jest zarezerwowane dla trepów..
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

Najki
Posty: 34
Rejestracja: 21 sty 2013, o 18:43

Re: EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Post autor: Najki » 5 paź 2021, o 21:48

To ciekawe co piszesz, bo akurat dla mojego routera, ostatnia polecana gdzieś w internecie (jako stabilna) wersja firmware pochodzi z połowy grudnia 2020. Chociaż kanały od 100 do bodajże 112 były dostępne już dawno. Problem w tym, że w trybie automatycznego wyboru kanału, router nigdy sam z siebie nie korzysta z tych kanałów. Jednocześnie przy ręcznym wyborze tych kanałów, ostrzega, że wróci do niskich kanałów, jeżeli wykryje obecność "radia" (?). No i akurat wrócił sam 🤷‍♂️A downgrade firmware nie pomógł na utraty pakietów. Pożyczyłem inny router AC od kolegi i na nim pakietów nie gubi. Zatem o gubienie pakietów bezpodstawnie Ineę oskarżyłem.

Scan_Jan
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2021, o 13:17
Nr bloku: 82

Re: EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Post autor: Scan_Jan » 7 paź 2021, o 18:41

Z ciekawości @Najki, @gustarballs1983 jakie macie routery?

Najki
Posty: 34
Rejestracja: 21 sty 2013, o 18:43

Re: EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Post autor: Najki » 7 paź 2021, o 20:51

Ten co mi się zepsuł najwyrazniej to jest Netgear R7000

Awatar użytkownika
gustarballs1983
Posty: 215
Rejestracja: 31 sty 2012, o 20:37
Nr bloku: 1

Re: EAST&WEST - jak oceniacie tego operatora?

Post autor: gustarballs1983 » 13 paź 2021, o 21:06

Parda za zwłokę, ja mam TP-LINK AX90

@Najki
No taki jest wymóg unii europejskiej, że jak na częstotliwościach 5GHz router wykryje działalność *trzecią* tzn wojaki które akurat są w pobliżu i korzystają z owych częstotliwości to router z automatu musi zwolnić daną częstotliwość.
Natomiast to czego nie masz Ty, to trzeci zakres częstotliwości (PO 2,4GHz i niskim paśmie 5GHz) kanały od 160 w górę. Za granicą te częstotliwości to standard już w wifi 5 a trzecie poasmo sięga częstotliwosci rzędu 6-7 GHz, natomiast w meksyku europy zgodzili się że trzecim pasmem wifi będą wyższe kanały 5GHz.

Wyższe kanały oprócz tego, ze są dostępne w routerach trójzakresowych, to jeszcze na dodatek te trzecie pasmo różni się znacząco maksymalną dopuszczalną mocą nadawania sygnału bez koncesji. i dla owego pasma jest to 1000mW. Dla standardowych pasm wifi jest to 100mW dla 2.4GHz oraz 200mW dla niskich pasm 5GHz, także różnica jest kosmiczna, nie dość że transfer na tych wyższych pasmach jest lepszy, nie dość, że wszystko jeszcze puste bo sprzęt pod to drogi i sąsiedztwo nie inwestuje, to jeszcze zasięg jest zajebisty bo dopuszczalna moc nadawania jest kilkukrotnie wyższa z tego co wyczytałem. w praktyce mieszkam w M5, router jest przy oknie w pokoju na lewo od wejścia a przyzwoity sygnał na smartfonie mam nawet głęboko w kuchni i w kiblu, przez pierdyliard ścian i mebli z gratami. w pokoju z routerem na wifi 5 w smartfonie wyciągam nierzadko 270Mbps a w kuchni czy kiblu te stabilne 70Mbps było jak robiłem pomiary.

W droższym sprzęcie płacimy nie tylko za "gadżety" i "ficzery" ale kupując model z wyższej półki masz pewność, że wzmacniacze sygnału dają radę pociągnąć bliżej górnej granicy normy, bo te tanie to niestety często zasięg maja mizerny. I są też mankamenty tego typu sprzętu, mój stary TV ma problemy z stabilnością łącza po wifi, widać automatyczna negocjacja kanałów wifi mu nie w smak, i czasem jest problem ze złapaniem sygnału w sąsiednich pokojach na telefonie i trzeba podejść do pokoju z routerem, żeby złapało fixa. ( potem można z powrotem iść gdzie się chce, bo łącze pozostaje aktywne, tylko przy próbie włączenia wifi na odbiornikach są jaja ).

Co do tego upgrade firmwareu to powiem, że grudzień 2020 to data wydania przez eu "dekretu" o nowych normach emisji sygnału wifi, wątpię, aby przed styczniem 2021 ktoś zdążył wydać nowy firmware zmieniający wszystko w starym sprzęcie, bądź zaprojektować i wyprodukować totalnie nowy sprzęt, który obejmuje owe nowe normy. trzeba po prostu wyrzygać sałatę n coś nowego, tak jak ja to zrobiłem, inaczej dalej będzie dupa w kwiatach.
Jeżeli aby dwa razy więcej zarabiać, trzeba dwa razy więcej, i dwa razy dłużej pracować, to ja nie wiem gdzie tutaj jest zysk.

ODPOWIEDZ