Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Tematy, które mogą zainteresować wszystkich mieszkańców osiedla
Awatar użytkownika
andy
Posty: 284
Rejestracja: 15 gru 2011, o 14:18
Nr bloku: 41
Kontakt:

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: andy » 5 lut 2012, o 19:47

kmita1956 pisze:Regulamin rozliczeń wisi na stronie PSM http://www.psm.poznan.pl/regulamin_04.php
Z tego co pamiętam, to woda uzupełniająca wynika z różnicy pomiędzy sumą wskazań liczników w mieszkaniach, a wskazaniem licznika głównego
Trudno więc twierdzić, że Spółdzielnia wali nas w rogi - po prostu rozlicza zużytą przez mieszkańców wodę wskazaną przez licznik główny.
Witam kolegę. 2 razy już pisałem w tym wątku, że wiem skąd się biorą (teoretycznie) te różnice i nie o to pytam!
Pytam, przede wszystkim o to, jaki wskaźnik tych różnic jest w innych blokach.
kmita1956 pisze:Budynek 41 został wyposażony w liczniki przez dewelopera. Z tego co wiem, są marnej jakości i wszystkie wskazują zdecydowanie zaniżone wartości. "Normalne" liczniki mają błąd wskazań włąśnie w granicach 5-8%, te w 41 to najwyraźniej jakiś szmelc. Administracja już się interesowała tą sprawą, pewnie się skończy kompleksową wymianą liczników. Ale tak prawdę mówiąc, jeśli wszystkie mają tak duży błąd, to po prostu mieszkańcy tego bloku mają "odłożoną" płatność za zużycie wody do momentu rozliczenia. Inaczej: co miesiąc płacą mniej niż powinni. Nie mówię, że to prawidłowe.
Tu mi się nasuwają 2 pytania:
1. Dlaczego skoro te wodomierze to taki szmelc, to administracja czy też PSM nie zażądała ich wymiany na koszt dewelopera?
2. Skąd kolega jest taki zorientowany w sytuacji bloku 41 skoro sam mieszka w 37?

Poza tym ja mogę płacić więcej, jeśli mój licznik rzeczywiście zaniża ale chcę płacić za to, co rzeczywiście zużyłem.

Awatar użytkownika
darenty
Posty: 75
Rejestracja: 29 gru 2011, o 19:28
Nr bloku: 41

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: darenty » 5 lut 2012, o 20:06

Liczniki mamy PoWoGaz-u więc chyba nie taki szmelc.
A może tak GŁÓWNY licznik źle wskazuje?
Albo komuś nie wskazuje a my wszyscy za to płacimy?

To już trwa 2 rok i jakoś nie widzę żeby PSM coś z tym robił a ja płacę za 25m3 wody więcej.

Swoją drogą jakie macie zużycia w Waszych M bo ja porównywałem z podobnym mieszkaniem (2P; 2 osoby) i różnice są spore:
1) ZW 56m3; CW 41 m3; uzupełnienie: 24,55m3 blok 41
2) ZW 39m3; CW 36m3; uzupełnienie: 5,2m3 blok 74

Jak to u Was wygląda?

kmita1956
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2012, o 17:25
Nr bloku: 37

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: kmita1956 » 5 lut 2012, o 21:05

andy17d pisze:
kmita1956 pisze:Regulamin rozliczeń wisi na stronie PSM http://www.psm.poznan.pl/regulamin_04.php
Z tego co pamiętam, to woda uzupełniająca wynika z różnicy pomiędzy sumą wskazań liczników w mieszkaniach, a wskazaniem licznika głównego
Trudno więc twierdzić, że Spółdzielnia wali nas w rogi - po prostu rozlicza zużytą przez mieszkańców wodę wskazaną przez licznik główny.
Witam kolegę. 2 razy już pisałem w tym wątku, że wiem skąd się biorą (teoretycznie) te różnice i nie o to pytam!
Pytam, przede wszystkim o to, jaki wskaźnik tych różnic jest w innych blokach.
Pytanie raczej do administracji.
Swego czasu zaskoczyło mnie zużycie wody na moim mieszkaniu, więc byłem w administracji dowiedzieć się o szczegóły. Doszedłem do tego co spowodowało u mnie sporą niedopłatę.
Wskaźnik jest raczej równomierny na większości bloków. Są oczywiście wyjątki. Jeden był np. na starej części, nie pamiętam bloku, ale przyczyna została wykryta i usunieta.
andy17d pisze:
kmita1956 pisze:Budynek 41 został wyposażony w liczniki przez dewelopera. Z tego co wiem, są marnej jakości i wszystkie wskazują zdecydowanie zaniżone wartości. "Normalne" liczniki mają błąd wskazań włąśnie w granicach 5-8%, te w 41 to najwyraźniej jakiś szmelc. Administracja już się interesowała tą sprawą, pewnie się skończy kompleksową wymianą liczników. Ale tak prawdę mówiąc, jeśli wszystkie mają tak duży błąd, to po prostu mieszkańcy tego bloku mają "odłożoną" płatność za zużycie wody do momentu rozliczenia. Inaczej: co miesiąc płacą mniej niż powinni. Nie mówię, że to prawidłowe.
Tu mi się nasuwają 2 pytania:
1. Dlaczego skoro te wodomierze to taki szmelc, to administracja czy też PSM nie zażądała ich wymiany na koszt dewelopera?
Dobre pytanie. Jak wyżej wspomniałem, administracja się tą sprawą zajmuje, ale jakie kroki poczyniła, nie wiem. Myślę, że zainteresowanym udzieli informacji.
andy17d pisze:2. Skąd kolega jest taki zorientowany w sytuacji bloku 41 skoro sam mieszka w 37?
A dlaczego Darenty mieszkając w 41 zna wyniki z 74 ?
andy17d pisze:Poza tym ja mogę płacić więcej, jeśli mój licznik rzeczywiście zaniża ale chcę płacić za to, co rzeczywiście zużyłem.
Słuszna uwaga. Ale... Jeśli założymy, że wszystkie liczniki w tym bloku są obarczone podobnym błędem, to płaci pan za rzeczywiste zużycie (lub zbliżone do rzeczywistego). Gorzej, jeśli gdzieś jest, nazwijmy to, wyciek.

Stefan
Posty: 110
Rejestracja: 22 gru 2011, o 13:23

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: Stefan » 5 lut 2012, o 21:43

andy17d pisze:2. Skąd kolega jest taki zorientowany w sytuacji bloku 41 skoro sam mieszka w 37?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Po prostu kolega kmita1956 jest związany z zarządem PSM!

kmita1956
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2012, o 17:25
Nr bloku: 37

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: kmita1956 » 5 lut 2012, o 23:56

Znaczy, jak ktoś jest trochę bardziej zorientowany w tematach osiedla, to zaraz jest związany z Zarządem PSM ?

A swoją drogą nasuwa mi to pomysł, by zaprosić tu kogoś z administracji lub zarządu, by powyjaśniał wąpliwości ?
Ewentualnie zebrać parę tematów i wybrać się z nimi na dyżur Rady Osiedla lub nawet umówić się na spotkanie z Radą Osiedla ? Mogło by to być z korzyścią dla obu stron.

Awatar użytkownika
darenty
Posty: 75
Rejestracja: 29 gru 2011, o 19:28
Nr bloku: 41

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: darenty » 1 cze 2012, o 17:57

Odgrzewam temat!

Dostałem właśnie NOWE rozliczenie wody!
znowu jest WODA UZUPEŁNIENIE 25,2% :!: :!: :!: :!: :!: :!:

W moim przypadku daje to 22,2 m3 czyli 192,7 zł a to przekłada się na extra 16 złotych WIĘCEJ miesięcznie na czynsz :!:

Proponuję żeby mieszkańcy bloku 41 NIE PŁACILI za to wyrównanie do czasu tego dokładnego wyjaśnienia.
Złóżmy wniosek z podpisami z prośbą o wyjaśnienie tego stanu rzeczy przez PSM.
Kolega kmita powie TO WYNIKA Z RÓŻNICY WODOMIERZY>>> OK niech wynika, ale ponad 25%???
Czy aż taka jest niedokładność naszych mieszkaniowych wodomierzy???
w ilu mieszkaniach musiałaby KAPAĆ woda z kranu żeby zabierać od nas EXTRA 25% za zużycie ??
a może co 4 mieszkanie nie płaci za wodę a koszty przerzucane są na pozostałych??
dlaczego w stosunkowo nowym bloku ta różnica jest KILKAKROTNIE WYŻSZA niż w starszych blokach na naszym osiedlu???

Co PSM zrobiło przez ten rok w celu POPRAWY tych różnic :?: :?: :?:

Uważam, że temat jest wart zainteresowania i nie zamierzam go tak pozostawić ale żeby osiągnąć jakieś rezultaty najlepiej działać wspólnie.

Zatem mieszkańcy bloku 41 POMOŻECIE ;) :?:

Awatar użytkownika
andy
Posty: 284
Rejestracja: 15 gru 2011, o 14:18
Nr bloku: 41
Kontakt:

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: andy » 1 cze 2012, o 21:19

Spółdzielni nie zależy na wyjaśnieniu sprawy. Nie musi im zależeć skoro mogą sobie tą różnicę ściągnąć w czynszu.
Pytałem o to kiedyś kierownika osiedla... On problemu nie widział.
Zatem myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wzięcie sprawy we własne ręce, czy wracamy do tematu założenia wspólnoty.
Niestety na moją propozycję wystosowania pisma do PSM odpowiedziała tylko 1 osoba.

marsel
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2012, o 19:21
Nr bloku: 39
Kontakt:

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: marsel » 6 cze 2012, o 09:32

Teraz widzę ten wpis. Wrzuciłem przed chwilą ten wątek: http://batorego.net/viewtopic.php?f=2&t=106

Skalpel24
Posty: 39
Rejestracja: 20 sty 2012, o 07:58

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: Skalpel24 » 8 cze 2012, o 09:11

to jest jakiś skandal do mnie też przyszło 800 zł prawie. Bandytyzm w biały dzień!!

kmita1956
Posty: 47
Rejestracja: 5 lut 2012, o 17:25
Nr bloku: 37

Re: Rozliczenie różnic wskazań wodomierzy

Post autor: kmita1956 » 14 paź 2012, o 22:55

Spółdzielnia płaci za wodę wg liczników dostawcy. Przez rok wykłada więc ZA użytkowników kasę za tę nadwyżkową wodę. Po rocznym posumowaniu ściąga to z mieszkańców, by wyjść na zero. Kierownik nie widzi problemu pewnie z tego właśnie powodu, ale ja tu jednak widzę problem.
Po pierwsze wolałbym co miesiąc płacić nieco więcej, a nie być zaskakiwanym dużą kwotą niedopłaty po roku.
Po drugie kasa, którą Spółdzielnia wykłada za mieszkańców pewnie przydała by się na co innego.

ODPOWIEDZ